Diament a brylant - czym się różnią?

Diament czy może brylant?

Obie nazwy bardzo często używane są zamiennie, szczególnie przez osoby niemające do czynienia z tematyką jubilerstwa. W końcu potocznie mówi się, że kobieta otrzymała od swojego ukochanego pierścionek z diamentem. O dziwo, nie jest to całkiem poprawne określenie, a diament i brylant to pojęcia określające coś całkowicie odmiennego.

Diament to nazwa najtwardszego i najbardziej cenionego kamienia szlachetnego na świecie. Oznacza to, że diamenty występują naturalnie w przyrodzie, a proces ich formowania zachodzi w ziemi przy obecności odpowiednio wysokiej temperatury oraz ciśnienia. Nieoszlifowany jeszcze kamień może mieć nieregularny kształt, średni połysk oraz matowy kolor, by po odpowiedniej obróbce zyskać niepowtarzalny blask i zachwycający wygląd. Dopiero tak przygotowany kamień może zostać wykorzystany do celów tworzenia biżuterii.

Z kolei brylant to nazwa formalna diamentu, który został oszlifowany w formę okrągłą z pełnym szlifem brylantowym. Oznacza to nic innego, jak fakt, że brylant to po prostu odpowiednio oszlifowany diament. Warto jednak dodać, że sporym błędem jest nazywanie każdego oszlifowanego diamentu brylantem. By kamień stał się brylantem niezbędne jest wykorzystanie odpowiedniego szlifu obróbki, który zawiera okrągłą rondystę, przynajmniej 57 faset i 32 fasetki, taflę w jego górnej części oraz 24 fasetki w dolnej części. Co więcej, szlif brylantowy występuje u ok. 70% wszystkich diamentów wykorzystywanych przy tworzeniu biżuterii i jest on uważany za najwyższy poziom mistrzostwa jubilerskiego.

Różnice pomiędzy diamentem a brylantem

Częste pomyłki w nazewnictwie wynikają głównie z niewiedzy na temat charaktery j powierzchni, a wręcz matowym wyglądem. Brylanty z kolei zachwycają blaskiem i swoją krystaliczną strukturą.

  • Diament to surowiec naturalny, którego bogate złoża znaleźć można w kopalniach umiejscowionych w Afryce Południowej. Z kolei brylant to w całości dzieło umiejętności oraz precyzji jubilera.
  • Naturalne diamenty mogą mieć różne kolory: od niebieskiego, poprzez żółty, aż po czarny. Brylanty spotykamy jedynie w odcieniu bezbarwnym i ewentualnie żółtym.

Nieoszlifowany diament

W jaki sposób diament zmienia się w brylant?

Diamenty uznawane są od dawna za synonim luksusu oraz wysublimowanego gustu. Co ciekawe, nie każdy wie, że diamenty powstają z …węgla. Dokładniej z jego kryształków ukrytych w głębokich warstwach ziemi. Sam proces krystalizacji diamentu może trwać miliony lat, jednak dzięki temu kamienie te są bardzo rzadkie i najtwardsze na świecie. Oczywiście surowy kamień wydobyty z ziemi nie przypomina tego, który widujemy w pierścionkach i innych elementach biżuteryjnych. Ma on postać nieregularnych kryształków o zaokrąglonych ściankach, a dopiero misterna praca jubilera pozwala wydobyć jego piękno i przeobrazić go w jeden z najbardziej pożądanych elementów biżuterii.

W jakich sytuacjach prawidłowo używać określeń diament i brylant?

Wiemy już, że każdy brylant był kiedyś surowym diamentem. Jednak brylantem możemy nazwać jedynie diament o odpowiednim szlifie, dlatego pozostaje pytanie, jak używać tych dwóch określeń, by robić to w sposób prawidłowy? Sklepy jubilerskie bardzo często wychodzą naprzeciw nieświadomym różnic klientom i używają tych określeń zamienne. Jest to jednak duży błąd, który wprowadza niepotrzebne zamieszanie.

Należałoby przyjąć, że jeśli w nazwie danego produktu znajdziemy zwrot „z brylantem”, to możemy być pewni, że będzie to diament o szlifie okrągłym. Z kolei, jeśli w nazwie będzie brzmiało słowo „z diamentem”, to będzie to oszlifowany w wybrany sposób diament, jednak nie koniecznie brylant. Na rynku jubilerskim znajdziemy również diamenty o szlifie princessa, bagieta czy gruszka. Wszystko to oznacza, że słowo brylant powinno być zarezerwowane jedynie dla diamentów o szlifie okrągłym, które spełniają określone normy.

Pierścionek z diamentem Łodzińscy

Co będzie droższe: diament czy brylant?

Jeśli chcemy porównać nieoszlifowany kamień o nieregularnym kształcie do oszlifowanego brylantu, to oczywistym będzie, że pierwszy z nich będzie charakteryzował się sporo niższą ceną. Z kolei tego typu pytania dotyczące obrobionych już kamieni nie mają największego sensu, bowiem wynikają z nieprecyzyjnego nazewnictwa. W istocie na wartość obrobionych już kamieni mają wpływ następujące czynniki, nazywane również zasadą 4C:

  • masa, czyli carat – jednostką masy diamentów jest karat, wynoszący 0,2 grama. Im większy będzie kamień, tym wyższa będzie jego wartość. Należy tu jeszcze dodać, że więcej zapłacimy za jeden większy brylant niż dwa małe. Taka sytuacja jest spowodowana tym, że duże diamenty są rzadko spotykane w przyrodzie; 
  • czystość, czyli clarity – im mniej widocznych na powierzchni diamentu inkluzji oraz skaz, tym bardziej będzie on przezroczysty, a co za tym idzie droższy;
  • barwa, czyli colour – najdroższe diamenty są całkowicie przejrzyste i bezbarwne. Są one jednak sporą rzadkością, dlatego przy ocenie barwy kamienia używa się specjalnej skali literowej, gdzie D oznacza idealnie bezbarwny diament, a z kolei Z kamień o najbardziej żółtej barwie;
  • szlif, czyli cut – jest to czynnik niewynikający z naturalnych właściwości diamentu, lecz z ciężkiej pracy szlifierza. To za sprawą jego działania powstają zarówno brylanty, jak i diamenty o szlifach fantazyjnych.