Łańcuszki to jedne z najczęściej kupowanych elementów biżuterii, zarówno przez kobiety jak i mężczyzn. Stojąc przed wyborem odpowiedniej ozdoby szyi należy ustalić kilka ważnych szczegółów. Przede wszystkim określić, z jakiego kruszcu ma być ona wykonana oraz jaka powinna być idealna długość łańcuszka. Drugi z punktów jest szczególnie istotny, ponieważ łańcuszki ze złota czy też srebra to często spory wydatek i inwestycja na długie lata. Powinny być, więc odpowiednio dopasowane i wygodne w użytkowaniu. Dziś przedstawiamy krótki poradnik, jak dobrać długość łańcuszka.

Naszyjnik damski

Jak należy mierzyć długość naszyjnika?

Długością łańcuszka nazywamy jego całkowity obwód mierzony bez uwzględnienia zawieszki i przedłużki, której długość wynosi zazwyczaj 5cm. Warto jednak przekonać się jak poszczególne sklepy jubilerskie mierzą naszyjniki, ponieważ niektóre z nich w rozmiarze tym uwzględniają również przedłużkę. Niektóre sklepy podają również przedział długości konkretnego modelu, określając jego najkrótsza i najdłuższą wersję.

Różne rodzaje naszyjników i ich długość

Łańcuszki mogą mieć różne długości, jednak przyjmuje się, że najbardziej uniwersalne mają 40 cm długości. Nie zawsze jednak taki naszyjnik sprawdzi się przy danej okazji i stroju, dlatego warto zapoznać się ze wszystkimi rodzajami łańcuszków, aby wybrać najbardziej odpowiedni do okazji i stylizacji. Wśród najpopularniejszych naszyjników wyróżniamy:

  • kolia – z reguły długość tego naszyjnika nie przekracza 35 cm, dlatego przylega on dość ściśle do szyi. W takim wydaniu najlepiej będą prezentować się klasyczne perły lub kamienie szlachetne, które sprawdzą się na wyjątkowe okazję oraz przy bardziej eleganckich stylizacjach. Niestety kolie nie sprawdzą się każdemu. Najlepiej wyglądają na długich i smukłych szyjach oraz w towarzystwie dekoltów w kształcie litery "V".
  • choker – jest to dłuższa i prostsza wersja kolii charakteryzująca się od 35 do 41 cm długości. Ten rodzaj naszyjników układa się tuż nad obojczykiem, dlatego sprawdza się przy każdej stylizacji poza wyjątkiem golfów. Chokery mogą mieć prostą formę lub dodatki w postaci kamieni czy innych ozdób. Te naszyjniki najlepiej sprawdzą się u osób o twarzy w kształcie prostokąta oraz serca.
  • princess – jest to łańcuszek o długości wahającej się od 43 do 50 cm, co oznacza, że jest to najbardziej uniwersalna z dostępnych opcji. Łańcuszek princess sprawdzi się w każdej stylizacji i jest polecany osobom, które nie są do końca zdecydowane, jaka długość jest dla nich najlepsza.
  • matinée – ten rodzaj łańcuszka ma zazwyczaj długość pomiędzy 50 a 65 cm, dzięki czemu układa się on poniżej linii obojczyka i luźno opada na biust. Jest on w stanie pięknie wyeksponować biust i dekolt. Należy go unikać, jeśli podstawa naszej stylizacji są wzorzyste koszule i bluzki, ponieważ może on wprowadzać niepotrzebny chaos.
  • opera – jeden z dłuższych rodzajów łańcuszków o długości od 65 do 90 cm. Sprawdza się raczej przy eleganckich i formalnych stylizacjach z zabudowanym dekoltem. Opera sprawdzi się najlepiej u osób z zaokrągloną twarzą, ponieważ potrafi ją optycznie wyszczuplić.
  • sznur – jest najdłuższą wersją łańcuszka, która wynosi około 130 cm. Taka długość stwarza ogromne możliwości stylizacyjne, bowiem możemy go nosić, jako jeden sznur sięgający pępka lub zawinąć na dwa czy trzy razy. W tej wersji łańcuszka najlepiej sprawdzą się perły, koraliki lub grube naszyjniki.

Jaką długość powinien mieć męski łańcuszek?

W przypadku mężczyzn najbardziej popularną długością jest 50 cm. Dobierając indywidualnie długość łańcuszka warto uwzględnić rozmiar kołnierzyka koszuli, ponieważ najlepiej wyglądają egzemplarze swobodnie układające się kilka cm pod szyją. W przypadku wisiorków z zawieszką najbardziej uniwersalna będzie długość w przedziale 55 – 61 cm. Z kolei mężczyźni, którym zależy na wyrazistych dodatkach powinni postawić na łańcuszki o długości powyżej 60 cm noszone na koszuli.

Naszyjnik marki Łodzińscy

Jaką długość powinien mieć dziecięcy łańcuszek?

Najistotniejsza cecha biżuterii dziecięcej jest bezpieczeństwo jej użytkowania. Z tego powodu wybierając długość łańcuszka dla dziecka należy zawsze kierować się tym aspektem. Oznacza to, że nie może on być ani zbyt krótki ani za długi. Optymalna długość tego elementu biżuterii to 40 cm.

Jak dobrać długość łańcuszka do konkretnej stylizacji oraz okazji?

Dobór długości naszyjnika do stylizacji nie jest trudny. Przewodzi tutaj zasada umiarkowania oraz współgrania outfitu oraz biżuterii. W przypadku swetrów z golfem oraz stroju wieczorowego dobrym rozwiązaniem będzie łańcuszek opera. Wyjątkowe stylizacje uświetni sznur, a dekolt w kształcie litery "V" lub łódki zostaną idealnie dopełnione przez kolię lub choker. Najbardziej uniwersalne pod względem dopasowania do stylizacji są z kolei princesski, które wypadną dobrze w przypadku każdego ubrania i dekoltu.
Z kolei dobierając łańcuszek do konkretnej stylizacji warto pamiętać, że kolia i choker są raczej stworzone do stylizacji na co dzień, ponieważ dopasowują się zarówno do stylu boho, jak i wygodnego czy sportowego. Z kolei w przypadku spotkań biznesowych lub eleganckich okazji najlepiej będą wyglądać naszyjniki matinée. Wyjątkowe okazje uświetnią naszyjniki sznur oraz opera.