Zakup pierścionka zaręczynowego lub obrączki to decyzja na długie lata, dlatego powinna być dobrze zaplanowana i przemyślana. Kwestia ta nie dotyczy jednak tylko wyglądu tych elementów biżuterii, ale i ich funkcji użytkowych, które mają ogromne znaczenia dla wygody noszenia pierścionka lub obrączki. W  dzisiejszym tekście przedstawiamy zasady doboru odpowiedniego rozmiaru pierścionka zaręczynowego i obrączki oraz podpowiadamy, jak zmierzyć oba te elementy biżuterii, by cieszyć się dobrze dobranym rozmiarem przez długie lata. 

Mierzenie obrączek w salonie jubilerskim Łodzińscy

Zasady perfekcyjnego doboru rozmiaru pierścionka

Dopasowanie pierścionka lub obrączki pod względem rozmiaru pozwoli nam cieszyć się wygodną i piękną biżuterią przez długie lata. Z tego powodu wybrana przez nas obrączka lub pierścionek nie powinny być ani zbyt ciasne (zapobiegnie to uwieraniu), ani za szerokie (biżuteria może wtedy spaść). 

Stojąc przed wyborem konkretnego egzemplarza warto, więc kierować się kilkoma zasadami, które pozwolą nam stwierdzić, czy pierścionek lub obrączka pasują nam jak ulał.

 1. Biżuteria powinna z lekki oporem, jednak bez powodowania otarć przechodzić w miejscu stawu palca serdecznego.

 2. Wybierając się na wizytę w salonie dopilnujmy, by nie mieć zmarzniętych dłoni, które mogą zaburzyć procesy czuciowe niezbędne w trakcie mierzenia.

 3. Należy mieć na uwadze fakt, że latem dłonie puchną, dlatego pierścionek nie może być za ciasny.

 4. Najlepsza temperatura otoczenia sprawdzająca się przy pomiarze palca to od 10 do 20 stopni Celsjusza.

 5. Pomiar pierścionka lub obrączki nie powinien być wykonywany tusz po treningu sportowym, który może wywołać obrzęk rak.

 6. Osoby, które cierpią na obrzęki w wyniku nadciśnienia i różnych schorzeń powinny wybierać pierścionki w czasie, gdy palce dłoni mają swój największy obwód.

 7. Najlepszym czasem na mierzenie biżuterii to dni pomiędzy 1 a 12 dniem cyklu miesiączkowego.

 8. Warto pamiętać, że z upływem lat może zaistnieć konieczność zwężenia lub poszerzenia pierścionka czy też obrączki, dlatego lepiej nie wybierać obrączek, przy których taka zmiana ingerowałaby we wzornictwo.

Modyfikowalne profile obrączek
Źródło: www.cardano.pl

Różne sposoby pomiaru pierścionka i obrączki

Znając już zasady, jakimi należy kierować się przed wyborem pierścionka lub obrączki należy skupić się na wykonaniu dokładnego pomiaru palca, na którym ma spocząć nasza wymarzona biżuteria. Sposobów jest kilka, a samo mierzenie może odbyć się zarówno w salonie jubilerskim, jak i w domu.

Tradycyjny sposób pomiaru w salonie

Najbardziej popularnym sposobem na zmierzenie rozmiaru pierścionka lub obrączki jest udanie się do salonu i poproszenie o profesjonalne zmierzenie palca. Czynność tę wykonuje się przy pomocy miarki jubilerskiej mającej postać wzornika. Jest to nic innego jak zbiór prostych pierścieni, które oznakowane zostały rozmiarem jubilerskim, średnicą oraz obwodem. 

Tabela przedstawiająca rozmiary pierścionków

Innym sposobem jest zabranie do salonu jubilerskiego własnego pierścionka, który jest dopasowany idealnie do wybranego przez nas palca. W te sposób obsługa sklepu będzie mogła zmierzyć jego rozmiar przy pomocy tzw. trzpienia miarowego, czyli długiej rurki rozszerzającej się w kierunku rękojeści. Umieszczone na trzpieniu oznaczenia pozwolą odczytać rozmiar jubilerski, średnice oraz obwód pierścionka.

Mierzenie rozmiaru bez wychodzenia z domu

Osoby, które z różnych przyczyn nie chcą lub nie mogą wyjść z domu na wizytę do profesjonalnego salony jubilerskiego mogą zmierzyć swój palce w domu. Do tego celu nie potrzebujemy oczywiście wzornika ani trzpienia, a mierzenie może odbyć się na kilka sposobów:

 • Z wykorzystaniem centymetra krawieckiego: należy owinąć palec taśmą krawiecką i ściągnąć ją na tyle, by była ona dobrze dopasowana, jednak nieściągnięta.
  Obwód, jaki otrzymamy należy porównać z tabelą rozmiarów.
 • Z wykorzystaniem tasiemki lub sznurka: należy owinąć swój palec przy pomocy jednego z przedmiotów, a następnie odznaczyć lub odciąć we właściwym miejscu.
  Kolejny krok to zmierzenie rozłożonej tasiemki lub sznurka przy użyciu linijki lub miarki i odczytanie rozmiaru jubilerskiego z tabeli.
 • Z wykorzystaniem suwmiarki: ten sposób sprawdzi się, gdy posiadamy dobrze dopasowany pierścionek. Wystarczy jedynie zmierzyć jego średnicę wewnętrzną za pomocą suwmiarki i porównać ten wynik do tabeli rozmiarów jubilerskich.

O czym warto jeszcze pamiętać?

W przypadku pierścionków o nieregularnym kształcie lub modeli bardzo szerokich należy przyjąć nieco inną klasyfikację rozmiarową:

 • pierścionki szerokie - powinny być o jeden rozmiar większe, niż klasyczne;
 • pierścionki o nieregularnym kształcie – powinny być o jeden rozmiar mniejsze, niż klasyczne.