Pierścionki to bez wątpienia jedna z piękniejszych ozdób biżuteryjnych. Nierzadko kupowane są one również jako wyraz miłości i oddania. Niestety wybór odpowiedniego rozmiaru pierścionka często staje się sporym wyzwaniem, szczególnie jeśli kupujemy go jako prezent lub decydujemy się złożyć zamówienie online. Odpowiednio dobrany rozmiar pierścionka to gwarancja jego dopasowania i komfortu noszenia, a także bezpieczeństwo użytkowania oraz pewność, że biżuteria nie zsunie się nam z palca i bezpowrotnie zgubi. Dziś przedstawiamy kilka ciekawych wskazówek i metod, jak mierzyć pierścionki, by wybrać idealny dla nas rozmiar.

Mierzenie rozmiaru pierścionka

Kilka słów o rozmiarze idealnym

Idealnie dopasowany pierścionek to taki, który zapewnia nam wygodę noszenia oraz bezpieczeństwo użytkowania. Nie powinien on zarówno uciskać naszego palca, jak i zsuwać się przy każdym ruchu dłoni. Pierścionek o odpowiednim rozmiarze będzie przechodził przez kostkę palca z lekkim oporem, jednak bez konieczności użycia siły.
W kwestii idealnego doboru rozmiaru pierścionka istotne jest kilka kwestii. Po pierwsze, należy pamiętać, że palce dłoni dominującej są zwykle grubsze. Z tego powodu obwód pierścionka może być różny na każdej z dłoni. Należy również wiedzieć, że palce sąsiadujące ze sobą mają różne rozmiary, dlatego idealnie dobrany do palca wskazującego pierścionek może okazać się za luźny na palec serdeczny. Nie zapominajmy również, że istotna jest także szerokość pierścionka. Masywne obrączki powinny być zamawiane w nieco większym rozmiarze, by nie sprawiało nam trudności zakładanie ich przez kostkę.

Kiedy nie mierzyć pierścionków?

Poszukiwanie pierścionka w idealnym rozmiarze nie powinno odbywać się w niesprzyjających warunkach, które mogą zaburzyć wygląd naszych palców i sprawić, że rozmiar będzie przekłamany. Dzieje się tak w trakcie upałów, kiedy palce stają się spuchnięte oraz zimą, gdy lekko się kurczą. Najlepiej wybrać dzień, gdy za oknem panuje umiarkowana temperatura. Nie bez znaczenia jest również pora dnia. Wieczorem palce naszych dłoni są zazwyczaj odrobinę większe i to właśnie wtedy najlepiej jest mierzyć pierścionek.

Mierzenie pierścionka u jubilera

Istnieje kilka sposobów na mierzenie rozmiaru pierścionka, jednak najbardziej profesjonalny i dokładny wydaje się być pomiar w salonie jubilerskim. Najczęściej wykonuje się go za pomocą specjalnych metalowych pierścieni posiadających odpowiednią numerację odpowiadającą rozmiarowi lub po prostu liczbę mm odpowiadających średnicy pierścienia. W drugim przypadku należy porównać najlepiej odpowiadającą nam średnicę pierścionka z tabelą rozmiarów. Należy tutaj dodać, że miary te mogą mieć trzy różniące się od siebie symboliki: Europejską, Amerykańską lub Brytyjską, jednak najczęściej w polskich sklepach spotykana jest miara Europejska. W jej przypadku każdy kolejny rozmiar różni się od poprzedniego o dokładnie 0,33 mm.

Pierścionki w salonie jubilerskim Łodzińscy

Mierzenie rozmiaru palca domowymi sposobami

Osoby, które nie mają możliwości udania się do jubilera na profesjonalne mierzenie palca mogą spróbować zrobić to domowymi sposobami. Do tego celu niezbędna będzie miarka lub tasiemka czy też kawałek sznurka. Należy jedynie zawinąć wybrany przyrząd precyzyjnie wokół palca, tak by nie wrzynał się on w skórę. Na koniec odczytujemy wynik lub sprawdzamy długość obwodu za pomocą linijki (w przypadku tasiemki lub sznurka) i porównujemy go z tabelą jubilerską. Innym sposobem jest zmierzenie obwodu palca za pomocą suwmiarki. Należy tutaj pamiętać, by narzędzie nie przylegało za mocno do nasady wybranego palca.

Ustalanie rozmiaru na podstawie innego pierścionka

Ciekawym sposobem na określenie idealnego rozmiaru pierścionka może być również posłużenie się naszym ulubionym egzemplarzem, który nie sprawia nam kłopotów w trakcie noszenia. Możemy zabrać pierścionek do salonu, by skorzystać tam z tzw. Rygla, lub zmierzyć jego obwód w domu. Uzyskany wynik sprawdzamy w odpowiedniej tabeli i gotowe.

Jaki jest najczęściej wybierany rozmiar pierścionka?

Najpopularniejsze rozmiary pierścionków to 11 oraz 12. Kobiety mające ok. 165 cm wzrostu najczęściej wybierają rozmiary od 9 do 12, z kolei panie o wzroście ok. 175 cm decydują się na pierścionki w rozmiarach od 13 do 17.