Diamenty to najbardziej pożądane kamienie szlachetne świata. Dawniej noszone były głównie przez władców, dlatego dziś kojarzą się nam z prestiżem, władzą i bogactwem. Ich cechą charakterystyczną, jest niespotykany wręcz blask, który sprawia, że każda biżuteria z diamentami wygląda luksusowo i strojnie. Jest to związane z kolorem diamentów i ich przejrzystością, które umożliwiają załamywanie się i rozszczepianie światła. Czym jest barwa diamentu? Jakie kolory diamentów wyróżniamy? W dzisiejszym wpisie odpowiemy na te pytania.

Kolory diamentów - Salon Jubilerski Łodzińscy Kraków

Jaka powinna być idealna barwa diamentu?

Zakłada się, że idealnie czysty diament powinien składać się jedynie z atomów węgla o odpowiedniej siatce krystalicznej. W takim przypadku barwa diamentu przypominałaby przezroczystą taflę lustra pięknie odbijającą światło. W realnym świecie takie kryształy nie występują, a atomy węgla zastępowane są przez atomy innych pierwiastków. Co za tym idzie, w przyrodzie nie znajdziemy dwóch takich samym kamieni, a kolor diamentów zależny jest zawartości pierwiastków w krysztale.

Od czego zależne są kolory diamentów?

Okazuje się, że aż 30 pierwiastków może zastąpić atomy węgla w sieci krystalicznej diamentu. Większość z nich znajduje się tam w ilościach śladowych, nie wpływając na strukturę i kolor diamentowy. Istnieją jednak pewne pierwiastki, których obecność w siatce krystalicznej może wpływać na zmianę właściwością fizycznych kryształu, w tym barwę diamentu. Są to następujące pierwiastki:

  • azot (N),
  • bor (B),
  • wodór (H),
  • oraz glin (Al).

Spośród wymienionych pierwiastków największy wpływ na kolory diamentów ma azot, bowiem jego wystąpienie w siatce krystalicznej kamienia sprawia, że kryształ zyskuje nieco mniej pożądaną barwę żółtą.

Od czego zależy kolor diamentów?

Masa diamentów

Diamenty od zawsze fascynowały ludzi swoim niepowtarzalnym blaskiem i tajemniczością. Masa kamienia szlachetnego, wyrażana w karatach, jest jednym z kluczowych aspektów, na które zwracamy uwagę, podejmując decyzję o jego zakupie. Fascynujące jest to, że jeden karat, równy 0,2 grama, można podzielić na aż 100 punktów. To oznacza, że diament o masie 50 punktów waży dokładnie 0,50 ct, co przekłada się na 0,1 grama.

Rozważając zakup brylantu 1-karatowego o klasycznym, okrągłym szlifie, warto zwrócić uwagę na jego proporcje. Idealne wymiary to około 6,5 mm średnicy oraz 3,9 mm wysokości. To te szczegóły sprawiają, że kamień prezentuje się wyjątkowo i olśniewająco.

Natomiast diament o masie 0,5 ct, czyli pół karata, powinien zachwycać swoimi harmonijnymi kształtami, z wymiarami rzędu 5,2 mm średnicy i 3,1 mm wysokości. To właśnie precyzja wykonania i dbałość o szczegóły decydują o wyjątkowości i wartości każdego diamentu.

Masa i kolory diamentów - Salon Jubilerski Łodzińscy

Jakie kolory diamentów wyróżniamy?

Według opinii większości fanów diamentów im bielszy kryształ, tym wyższa będzie jego wartość. W rzeczywistości jednak kolor diamentów może być różny, a skala barw diamentu jest zaskakująco szeroka. Zdecydowana większość wydobywanych kamieni posiada delikatnie żółte lub brązowe zabarwienie, za które odpowiedzialna jest obecność azotu w składzie kryształu.

Inne kolory diamentów, które spotkamy w przyrodzie to:

  • intensywny niebieski – pojawiający się dzięki obecności boru,
  • delikatny niebieski lub fiołkowi – powstający w wyniku oddziaływania wodoru,
  • zielony – wynikający z napromieniowania kryształu w skorupie ziemskiej,
  • czarny – zawdzięczamy go nagromadzeniu inkluzji grafitu,
  • różowy – pojawiający się po przesunięciu struktury sieci krystalicznej.

W salonach jubilerskich i sklepach branżowych znajdziemy również wyjątkowy kolor diamentów o oznaczeniu fancy colours (barwa fantazyjna). W przyrodzie jest to wyjątkowo rzadka sytuacja, dlatego taka barwa diamentu jest bardzo droga i poszukiwana przez inwestorów i kolekcjonerów. Warto jednak dodać, że istnieją dwa typy kamieni o fantazyjnym kolorze, o czym należy pamiętać stojąc przed zakupem wybranego kamienia. Są to kryształy o pochodzeniu naturalnym oraz o barwie diamentu zmienianej w laboratorium. Pierwsze z nich posiadają oznaczenie colour origin – natural, z kolei drugie treated.

Jak ocenić kolor diamentu?

Jak ocenić kolor diamentu?

Wycena poszczególnych kryształów polega na zestawieniu koloru diamentu z modelami o niemal idealnej bezbarwnej strukturze. Im mniej wyraźny będzie kolor diamentowy, tym wyższa będzie wartość danego kamienia. Wyjątkiem będą tu oczywiście egzemplarze o barwie fantazyjnej, które wyceniane są indywidualnie.

Aby ocenić kolor diamentów, najlepiej jest badać kamień pod lupą, umieszczając go na tle wzorca bieli, a następnie porównując go ze wspomnianym diamentem porównawczym. Ostateczna ocena opiera się najczęściej o wyjątkowo popularną skalę koloru diamentów opracowaną jeszcze w latach 50. XX wieku przez jednego z członków GIA (Gemmological Institute Of America) Richarda T. Liddicoata.

Skala kolorów diamentów opiera się na kolejnych literach alfabetu, rozpoczynając się od D i kończąc na Z. Diamenty oznaczone literą D są tymi najbardziej pożądanymi, bowiem ich barwa jest praktycznie pozbawiona koloru. Z kolei kamienie o oznaczeniu Z mają już wyraźny kolor. Warto jednak pamiętać, że skala ta nie ocenia kryształów o barwie fantazyjnej.

Skala barw diamentu - Jubiler Łodzińscy

Jak wygląda skala barw diamentów według GIA?

Skala klasyfikacji koloru diamentów opracowana przez GIA odnosi się do kamieni bezbarwnych oraz lekko zabarwionych. Jest ona wykorzystywana przez większość znawców diamentów oraz osoby zajmujące się ich sprzedażą oraz skupem. Klasyfikacja ta przedstawia się następująco:

    • oznaczenie D oraz E – kamienie zaliczane do diamentów bezbarwnych, tym samym wyjątkowo rzadko spotykane, drogie i pożądane;
    • oznaczenie F i G – kolor diamentów o tym oznaczeniu określany jest jako biel, a cała grupa zalicza się do kamieni bliskich bezbarwnym;
    • oznaczenie H – kamienie z tej grupy najczęściej spotykamy w jubilerstwie, są to kryształy określane jako egzemplarze białe, bliskie bezbarwnym;
    • oznaczenie I oraz J – kamienie równie często używane w jubilerstwie, barwa diamentów z tej grupy określana jest jako stonowana biel;
    • oznaczenie K i L – kryształy również określane, jako egzemplarze o stonowanej bieli, jednak kamienie z literą L mają już nieco żółtawe zabarwienie;
    • oznaczenie M oraz N – kolory diamentów z tej grupy określany jest, jako lekko żółty;
    • oznaczenie O oraz P – są to egzemplarze należące do grupy diamentów żółtawych oraz jasnożółtych;
    • oznaczenie Q i R – są to diamenty o barwie lekko żółtej,
    • oznaczenie od S do Z – diamenty o barwie żółtej, z czego kamienie o oznaczeniu Z będą najbardziej intensywnie zabarwione.

Barwy diamentów - Jubiler Łodzińscy Kraków

Barwa diamentów — Wyjątkowy blask i styl 

Diamenty to wyjątkowe kamienie o niespotykanym blasku, który sprawia, że każda biżuteria staje się ponadczasowym i wyjątkowo eleganckim dodatkiem. Równocześnie zakup takiego kamienia lub wyrobu zawierającego kryształ to spora inwestycja, która może stać się rodową pamiątką na pokolenia. Właśnie z tego powodu warto orientować się w kolorach diamentów i ich właściwościach, tak by podejmować jak najbardziej trafne decyzje w trakcie zakupów.

Zapraszamy do odkrycia naszej wyjątkowej kolekcji biżuterii z diamentami, dostępnej online oraz w naszych eleganckich salonach w samym sercu Krakowa.

CH Serenada | Galeria Bronowice