Srebrna biżuteria to wyjątkowy dodatek podkreślający charakter stylizacji i dodający nam pewności siebie. Niestety z biegiem czasu może pojawić się na niej ciemny nalot, efekt zmatowienia oraz brak blasku, które psują jej wygląd i sprawiają, że zaczynamy myśleć o pożegnaniu się z ukochaną bransoletką lub kolczykami. Na szczęście istnieje kilka prostych zabiegów, które pozwolą przywrócić srebrną biżuterię do pierwotnego stanu i sprawią, że będzie ona błyszczeć jak nowa. Jeśli zastanawiasz się, czym wyczyścić srebro przeczytaj nasz krótki poradnik.

Czyszczenie srebra

Dlaczego srebro czernieje?

Srebrna biżuteria cieszy się ogromną popularnością, głównie z uwagi na wyjątkową elegancję oraz bardzo korzystny stosunek jakości do ceny. Niestety kruszec ten ma również jedną wadę. Jest nią śniedzenie srebra, czyli pokrywanie się nieestetycznym, ciemnym nalotem pojawiającym się wraz z upływem czasu. Proces ten jest wynikiem działania dwutlenku siarki znajdującego się w powietrzu, który sprawia, że srebro utlenia się nabierając ciemnej barwy. Należy jednak pamiętać, że jest to całkowicie naturalny proces, który nie świadczy o słabości kruszcu.

Sposobem na walkę ze śniedzeniem srebra jest jego delikatne czyszczenie domowymi sposobami bądź profesjonalnymi technikami. Są to specjalnie opracowane metody, które w sposób bezpieczny i skuteczny pozwalają pozbyć się ciemnego, matowego nalotu i sprawiają, że srebro nabierze nowego blasku.

Czym wyczyścić srebro

Jak wyczyścić srebro domowym sposobem?

Posiadacze poczerniałej srebrnej biżuterii, którzy nie chcą korzystać z usług jubilerskich oraz profesjonalnych środków, mogą przetestować jeden z domowych sposobów walki z zaśniedzeniami. Decydując się na taki krok, należy jednak zachować szczególną ostrożność i sprawdzić działanie wybranej metody na małym fragmencie biżuterii. Jakie są więc domowe sposoby na czyszczenie srebra?

Sól i folia aluminiowa

Czyszczenie srebra folią aluminiową i solą to jeden z najpopularniejszych sposobów wykorzystywanych w domu. Polega on na włożeniu do niemetalowej miseczki wyłożonej folią aluminiową zaśniedziałej biżuterii, a następnie zalanie jej roztworem soli i gorącej wody. Tak przygotowaną miseczkę należy pozostawić na kilka godzin, aż sól usunie wszelkie zabrudzenia osadzone na powierzchni srebra. Na koniec płuczemy biżuterię pod wodą i wycieramy miękką szmatką.

Soda oczyszczona

Innym, popularnym sposobem na przywrócenie blasku biżuterii jest czyszczenie srebra sodą, octem i gorącą wodą. Mieszanina powinna zostać przygotowana w proporcji: 1 łyżeczka sody i octu oraz 1 litr gorącej wody. Metoda ta jest znacznie szybsza w wykonaniu niż poprzednia i polega na zanurzeniu w roztworze zaśniedziałej biżuterii na czas 15 minut. Efektem takiego zabiegu będzie odnowiona i znacząco wybielona srebrna biżuteria.

Pasta do zębów

Równie szybkim sposobem czyszczenia biżuterii ze srebra jest metoda z użyciem pasty do zębów. Wystarczy jedynie nałożyć pastę na zaśniedziałe elementy biżuterii i pozostawić ją na kilkanaście minut. Następnie spłukujemy pastę i wycieramy biżuterię za pomocą miękkiej szmatki.

Ziemniaki

Ciekawą propozycją czyszczenia srebra w domu są ziemniaki. Metoda ta polega na ugotowaniu ziemniaków bez dodatku soli, a następnie ich zmiażdżenie i przyklejenie do szklanego naczynia. W środku umieszczamy zaśniedziałą biżuterię, którą pozostawiamy tam na około godzinę. Na koniec wystarczy jedynie przetrzeć biżuterię flanelową szmatką.

Spirytus i coca-cola

Kolejny sposób na czyszczenie srebra to zanurzenie biżuterii w spirytusie lub coca-coli na około 12 godzin. W ten sposób płyn dotrze do nawet najmniejszych zakamarków i usunie wszelki osad.

Piwo

Ostatnim z domowych sposobów jest metoda z użyciem piwa. Polega ona na wlaniu alkoholu do miseczki i moczeniu w nim srebrnej biżuterii przez około 10 minut. Na koniec wystarczy wypolerować srebro czystą, miękką szmatką.

Czyszczenie biżuterii

Czyszczenie srebra profesjonalnymi metodami

Czyszczenie srebra nie jest skomplikowanym procesem, jednak z uwagi na delikatną strukturę tego kruszcu oraz często ogromną wartość sentymentalną zaśniedziałej biżuterii, warto postawić na profesjonalne usługi jubilerskie w tym zakresie, które powinny być świadczone przez każdy doświadczony salon jubilerski. Takie usługi jubilerskie znajdą Państwo również w naszym salonie Łodzińscy. Ponadto na rynku jubilerskim dostępnych jest wiele specjalistycznych środków umożliwiających profesjonalne czyszczenie srebrnej biżuterii w domu. Wśród profesjonalnych metod czyszczenia srebra w domu wyróżniamy następujące sposoby:

Specjalistyczny płyn do czyszczenia biżuterii

Profesjonalny płyn do czyszczenia srebra zawiera nowoczesną formułę oraz kwaśny odczyn, które nadają wysoki połysk srebrnej biżuterii. Ponadto płyn ten zapewnia chemiczne czyszczenie kruszcu bez użycia jakichkolwiek środków ściernych. Cały proces polerowania biżuterii odbywa się za pomocą zanurzenia jej w płynie lub pocierania powierzchni miękką tkaniną nasączoną środkiem. Należy także dodać, że tego typu płyn świetnie radzi sobie również z czyszczeniem tzw. srebra „ligurowanego”, który powstaje ze stopu srebra, miedzi oraz innych metali, takich jak cynk lub nikiel. Środek nie nadaje się jednak do czyszczenia elementów biżuterii zawierających koral, perły, bursztyn czy malachit oraz srebra sztucznie oksydowanego.

Jednorazowe gaziki do czyszczenia srebra

Systematyczne stosowanie specjalnych gazików do czyszczenia biżuterii to kolejny sposób na pozbycie się zalegających na powierzchni srebra osadów. Zawierają one alkohol, który wykazuje działanie dezynfekujące oraz odkażające na bakterie, wirusy i grzyby.

Ściereczka do czyszczenia biżuterii

Kolejnym sposobem na czyszczenie srebrnej biżuterii jest uniwersalna ściereczka polerująca. Dzięki specjalnej powierzchni jest ona w stanie delikatnie wyczyścić wszelkie ozdoby ze srebra, nadając im lustrzany blask.

Jak zachować blask srebra na dłużej?

Wśród wielu osób w dalszym ciągu panuje przekonanie, że jedynym sposobem na uchronienie srebra przed śniedzeniem jest jego rzadkie noszenie. Jest to całkowity błąd, ponieważ w rzeczywistości to właśnie rzadko noszona przez nas biżuteria zaczyna szybciej ciemnieć. Regularne noszenie srebra pozwala na delikatne ścieranie osadu i dbanie o odpowiedni wygląd biżuterii. Nie należy jednak wykonywać jakichkolwiek prac domowych w srebrnych pierścionkach lub bransoletkach. Może to prowadzić do występowania reakcji pomiędzy środkami do czyszczenia a srebrem. W przypadku dłuższego przechowywania srebrnej biżuterii najlepiej jest ją szczelnie zamknąć w kuferku, szkatułce lub woreczku strunowym. W ten sposób ograniczymy dopływ powietrza, które przyczynia się do powstawania zaśniedzeń.

Czyszczenie srebra – o czym trzeba jeszcze pamiętać?

Wspomnieliśmy już, że czyszczenie srebra nie jest trudnym zadaniem, jednak wymaga sporej delikatności oraz przestrzegania pewnych zasad, które ustrzegą nas przed zniszczeniem biżuterii i pozwolą cieszyć się nią dłużej. Zatem, jak czyścić srebro, by nie uszkodzić jego delikatnej powierzchni?

  • W przypadku każdej z metod należy zawsze używać niemetalowych przyrządów, takich jak miseczki lub talerzyki. Zapobiegnie to występowaniu reakcji ze składnikami przygotowywanych mieszanek.
  • Do mycia srebrnej biżuterii należy używać miękkich szczoteczek przeznaczonych do masażu dziąseł, które nie porysują delikatnej struktury srebra.
  • Polerowanie biżuterii powinno odbywać się przy użyciu miękkiej i niezwykle delikatnej ściereczki.
  • Nigdy nie należy stosować metod czyszczenia, co do których mamy wątpliwości. W przypadku biżuterii zawierającej domieszki metali oraz różnorodne kamienie i dodatki, warto najpierw skonsultować się z profesjonalnym salonem jubilerskim. 

Salon Jubilerski Łodzińscy - skontaktuj się!