Zaręczyny to wydarzenie pełne magii i symbolicznych gestów, które mają odzwierciedlać nasze uczucia do ukochanej osoby. Wręczenie pierścionka ma być symbolem głębokiej miłości, przywiązania oraz wierności, a także obietnicą szybkiego zawarcia związku małżeńskiego. Jest to niejako przypieczętowanie złożonej deklaracji i równocześnie wyjątkową ozdobą, którą każda kobieta nosi z ogromną dumą i sentymentem. Co więcej, ten wyjątkowy podarunek znany jest już od czasów starożytności, co jeszcze bardziej podnosi jego znaczenie. Na który palec zakłada się pierścionek zaręczynowy? Jaka jest historia tej pięknej tradycji? W dzisiejszym tekście odpowiemy na te pytania.

Tradycje oświadczyn - Salon Jubilerski Łodzińscy

Jak powstała tradycja wręczania pierścionka zaręczynowego?

Ludzkość od niepamiętnych czasów poszukiwała symboli, które mogłyby wnosić w życie dodatkową wartość i znaczenie. W ten sposób powstał zwyczaj obdarowywania ukochanej biżuterią, która miała za zadanie utwierdzać ją w przekonaniu o naszym głębokim uczuciu oraz stanowić obietnicę wspólnie spędzonego życia. Tak narodziła się idea pierścionków zaręczynowych. Jednak, na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy teraz, a jak robiło się to dawniej?

Tradycja pierścionków zaręczynowych zrodziła się w starożytnym Egipcie. Początkowo była to ozdoba wykonywana z drucika wygiętego w okrągły kształt mający symbolizować wieczność i nieskończoność miłości. Na którym palcu noszono pierścionek zaręczynowy w Egipcie? Otóż według przekazów kobiety zakładały takie ozdoby na czwarty palec lewej dłoni, z uwagi na przechodzenie przez właśnie ten punkt żyły, która prowadzi do serca.

Ten piękny zwyczaj kontynuowany był również w czasach starożytnej Grecji i Rzymu, jednak prawdziwy rozkwit popularności pierścionków zaręczynowych przypada na średniowiecze. Pierścionek zaręczynowy w tamtych czasach miał stanowić informację o tym, że dana niewiasta jest już zajęta i czeka ją rychły ślub.

Na jakim palcu nosi się pierścionek zaręczynowy?

Diamenty – na którym palcu nosiło się pierścionek zaręczynowy z tym kamieniem?

Najpopularniejsze dziś pierścionki zaręczynowe z diamentem pojawiły się stosunkowo późno, bo dopiero w XV wieku. To właśnie wtedy książę austriacki Maksymilian obdarował wybrankę swojego serca pierścionkiem wysadzanym brylantami ułożonymi w kształt litery M. To wydarzenie zapoczątkowało zwyczaj wręczania bogato zdobionych pierścionków zaręczynowych z diamentami. Wkrótce moda zaręczynowa rozwinęła się tak bardzo, że pierścionki zaczęły przybierać fantazyjne kształty i kolory.

Obecnie coraz więcej osób stać jest na zakup pierścionka zaręczynowego z diamentem lub innym kamieniem szlachetnym. Wybór takiego podarku na pewno pokazuje prestiż wydarzenia, jakim są zaręczyny. Pozostaje jedynie pytanie, na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy?

<Pierścionki zaręczynowe z jednym kamieniem w salonie jubilerskim Łodzińscy

Na który palec zakłada się pierścionek zaręczynowy?

„Właściwie na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy?” to dość częste pytanie, które słyszymy w naszych salonach jubilerskich. Nic w tym dziwnego, w końcu dla wielu osób pierścionek ten jest wyjątkowo ważnym symbolem, dlatego pragną nosić go zgodnie z wielowiekową tradycją. Co ciekawe, nie jest to wcale tak oczywista wiedza, ponieważ w różnych krajach sposób noszenia pierścionka zaręczynowego bywa całkowicie różny od tego przyjętego w Polsce.

Jak zakładać pierścionek zaręczynowy po ślubie?

Pierścionek zaręczynowy – na którym palcu nosimy go w Polsce?

Historia pierścionków zaręczynowych w Polsce jest wyjątkowo ciekawa, ale również smutna. Poszukując informacji o tym, na którym palcu dawniej nosiło się pierścionek zaręczynowy, znajdziemy odpowiedź mówiącą o tym, że była to lewa ręka. Obecnie zakładamy go na rękę prawą, a po ślubie nosimy razem z obrączką lub przekładamy na drugą dłoń.

Dawniej, jeszcze przed powstaniem styczniowym obrączkę na prawej ręce nosiły jedynie wdowy. Po klęsce Polski w 1864 roku na tej samej dłoni obrączkę zaczęły nosić również mężatki, które chciały solidaryzować się z kobietami, które straciły mężów w walce o niepodległość. Zwyczaj ten przetrwał do dziś, a pierścionek zaręczynowy noszony na prawej ręce ma za zadanie przygotowywać miejsce dla obrączki ślubnej. Nie bez znaczenia jest również fakt, że to właśnie prawą dłoń podajemy partnerowi w trakcie przysięgi małżeńskiej.

<Pierścionki zaręczynowe z różowego złota - Jubiler Łodzińscy

Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy w innych krajach?

Tradycja noszenia biżuterii zaręczynowej w innych krajach wygląda nieco odmiennie niż w Polsce. Zatem, na który palec zakłada się pierścionek zaręczynowy w Afryce, USA, czy krajach Europy Zachodniej? Podobnie jak w czasach starożytnych jest to palec serdeczny lewej ręki. Dzieje się tak, ponieważ według dawnych wierzeń przez miejsce to przechodzi żyła prowadząca wprost do serca. Co ciekawe starożytni Rzymianie mieli dla tej żyły nawet specjalną nazwę, czyli vena amoris.

Ciekawą tradycję dotyczącą zaręczyn możemy zaobserwować np. na Węgrzech. Tam mężczyzna ofiarowuje wybrance obrączkę, którą kobieta zakłada na prawą dłoń, a w dniu ślubu przekłada na dłoń lewą. Podobnie dzieje się w krajach skandynawskich. Z kolei w Niemczech, Rosji, Japonii oraz Austrii kobiety noszą pierścionek zaręczynowy dokładnie tak, jak Polki.

Na jakim palcu nosi się pierścionek zaręczynowy w Polsce?

Na który palec zakłada się pierścionek zaręczynowy po ślubie?

Palcem, który zarezerwowany jest dla pierścionka zaręczynowego zarówno przed jak i po ślubie jest palec serdeczny. Zmianie może ulec jedynie dłoń kobiety. Jeśli zastanawiasz się, na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy po ślubie, to musisz wiedzieć, że większość Polek tuż przed ślubem przekłada biżuterię na lewą dłoń, po to, by na dłoni prawej w dniu ślubu mogła spocząć obrączka ślubna.

Oczywiście warto wspomnieć, że jest to kwestia mocno indywidualna i nie istnieje nakaz noszenia pierścionka zaręczynowego na konkretnym palcu danej ręki. Warto zastanowić się, jaki sposób będzie dla nas najwygodniejszy i jaka ekspozycja pierścionka zaręczynowego po ślubie najbardziej nam się podoba. Może to być połączenie pierścionka oraz obrączki ślubnej na jednym palcu lub noszenie biżuterii zaręczynowej zaczepionej na łańcuszku na szyi. Niektóre panie decydują się nawet na schowanie pierścionka zaręczynowego i zakładanie go jedynie na ważniejsze okazje.

Pierścionki zaręczynowe z białego złota - Jubiler Łodzińscy

Pierścionek zaręczynowy – na którym palcu nosi się go po ślubie w innych krajach?

To, na który palec zakłada się pierścionek zaręczynowy po ślubie, jest często kwestią związaną z kulturą danego kraju. W Stanach Zjednoczonych i kilku innych krajach zachodnich bardzo często kobiety decydują się na połączenie pierścionka i obrączki na jednym palcu. Co ważne, pierścionek zaręczynowy jest wtedy noszony bliżej dłoni, a obrączka ślubna bliżej końca palca serdecznego.

W wielu krajach obowiązuje również zwyczaj noszenia pierścionka zaręczynowego zawieszonego na łańcuszku lub jako broszka. Sposobów może być wiele, dlatego warto zapoznać się z tradycjami obowiązującymi w danym kraju, by nie uchybić tradycji danego społeczeństwa i nie obrazić nikogo nieprzemyślanym gestem.

Noszenie pierścionka zaręczynowego na serdecznym palcu prawej ręki to piękna polska tradycja mająca głębsze, chociaż smutne znaczenie. Kontynuowanie jej to wyraz szacunku do dawnych pokoleń, jednak nie oznacza to, że każdy z nas musi nosić pierścionek zaręczynowy właśnie w ten sposób. Najważniejsza jest Twoja wygoda oraz styl, dlatego nos ten piękny symbol miłości i przywiązania dokładnie tak, jak lubisz.

Zapraszamy do eksploracji naszej unikatowej kolekcji pierścionków zaręczynowych dostępnej online i w naszych salonach w centrum Krakowa. Odkryj elegancję i styl z nami!

CH Serenada | Galeria Bronowice