Próby złota - oznaczenia na pierścionkach

Jakie są próby złota?

Próba złota to sposób na określenie zawartości czystego złota w danym stopie. Istnieją dwie metody na określenie tej ilości. Pierwszy z nich opiera się na systemie metrycznym, według którego zawartość czystego metalu podaje się przy pomocy promili. Ujmując to bardziej obrazowo, próba złota określa nam, ile jednostek masy czystego złota przypada na 1000 jednostek masy danego stopu. W przypadku, gdy będzie to 50%, będziemy mówić o próbie 500. 

Oznaczenia prób złota na pierścionkach

Zawartość czystego złota w danej próbie

Próba złota 999 zawiera 99,9% złota

Próba złota 960 zawiera 96,0% złota

Próba złota 750 zawiera 75,0% złota

Próba złota 585 zawiera 58,5% złota

Próba złota 500 zawiera 50,0% złota

Próba złota 375 zawiera 37,5% złota

Próba złota 333 zawiera 33,3% złota

Drugim sposobem na podanie ilości złota w stopie jest wykorzystanie jednostki o nazwie karat, gdzie jeden karat odpowiada 1/24 zawartości wagowej złota w danym stopie.

Ilość złota w karatach

24-karatowe złoto – próba 1000

23-karatowe złoto – próba 958

22-karatowe złoto – próba 916

18-karatowe złoto – próba 750

14-karatowe złoto – próba 585

12-karatowe złoto – próba 500

10-karatowe złoto – próba 417

9-karatowe złoto – próba 375

Próba złota - karaty

Próba złota a prawo probiorcze

Zgodnie z ustawą z dnia 3 kwietnia 1993 roku w Polsce obowiązuje prawo probiercze. Nakazuje ono obowiązek badania przez specjalne organy probiercze każdego wyrobu jubilerskiego trafiającego na sprzedaż. Dodatkowo wszystkie wyroby z metali szlachetnych poddane badaniu powinny zostać opatrzone cechą probierczą, która określa rodzaj metalu szlachetnego oraz próbą wyrażoną w częściach tysięcznych.

Próby złota - oznaczenia

Należy dodać, że obowiązkowi cechowania nie podlegają wyroby ze złota i platyny o masie mniejszej niż 1 gram oraz wyroby ze srebra o masie mniejszej niż 2 gramy. Zasada ta dotyczy sztuki lub dwóch sztuk, które w obrocie tworzą parę. Do każdego wyrobu z metalu szlachetnego powinna być również przypisana jego masa lub próba. Urząd Probierczy potwierdza próbę metalu, wybijając lub umieszczając laserowo na wyrobie oznaczenia prób złota, tzw. cechę probierczą. Warto również wiedzieć, że wyroby pokryte powłoką z metalu szlachetnego lub je przypominające posiadają oznaczenie „metal” lub „met”. Mają one za zadanie odznaczyć te wyroby od produktów wykonanych wyłącznie z metali szlachetnych.

Oznaczenia prób złota

[Źródło: pl.silvexcraft.eu]

Jaką próbę złota powinien mieć pierścionek zaręczynowy?

Stojąc przed wyborem pierścionka zaręczynowego, warto na początku zastanowić się, z jakiego metalu szlachetnego ma być on wykonany. Najpopularniejszą opcją jest złoto, które możemy kupić w jednym z kilku odcieni, takim jak żółty, różowy czy biały. Jeśli dokonamy już wyboru odpowiedniego koloru złota, pozostaje nam jeszcze ustalenie, jaką próbę powinien mieć złoty pierścionek zaręczynowy. W salonach jubilerskich najczęściej spotykamy trzy próby złota: 333, 585 oraz 750, o których podpowiedzą nam charakterystyczne oznaczenia na pierścionkach. W teorii różnica między tymi numerami jest prosta i polega na ilości czystego złota zawartej w stopie, z którego został wykonany pierścionek. W praktyce każda z tych prób charakteryzuje się pewnymi cechami indywidualnymi, które warto znać przed podjęciem ostatecznego wyboru.

Próba złota 333 – pierścionki o tej próbie posiadają 33,3% czystego złota i jest to najniższa stosowana w jubilerstwie próba. Z uwagi na najniższą zawartość metalu szlachetnego ten rodzaj pierścionków charakteryzuje się nie tylko stosunkowo niską ceną, ale i twardością, którą nadają mu inne metale zawarte w stopie. Równocześnie sprawia to, że pierścionki o próbie 333 szybko ulegają śniedzeniu, czyli zmianie barwy.
Próba złota 585 – jest to najpopularniejsza próba, która charakteryzuje się sporą ilością czystego złota w stopie oraz dobrymi właściwościami fizycznymi, takimi jak odporność na śniedzenie, ładny kolor oraz odpowiednia wytrzymałość.
Próba złota 750 – jest to najwyższa próba stosowana w jubilerstwie, która potwierdza zawartość aż 75% czystego złota w stopie. Równocześnie pierścionki o tej próbie są najdroższe, jednak wyróżniają się piękną, intensywną żółtą barwą. Niestety z uwagi na dużą zawartość miękkiego złota biżuteria o takiej próbie jest z natury miękka i łatwo ulega zarysowaniom.

Wybierając pierścionek zaręczynowy i jego próbę powinniśmy zadać sobie pytanie, jakie aspekty są dla nas najważniejsze? Czy jest to cena wyrobu, jego kolor, a może wytrzymałość? Wybierając tańszy i bardziej wytrzymały pierścionek próby 333 ryzykujemy jego szybkie śniedzenie. Z kolei pierścionki o próbie 750 są piękne, lecz drogie i podatne na zarysowania. Najbezpieczniejszym wyborem wydaje się zatem być próba o numerze 585, która charakteryzuje się wysoką zawartością czystego złota oraz niską podatnością na uszkodzenia i śniedzenie przy stosunkowo wyśrodkowanej cenie.

Masz dodatkowe pytania? Z przyjemnością na nie odpowiemy!

Salon Jubilerski Łodzińscy - skontaktuj się!