Szafiry to kamienie szlachetne, cechujące się niezwykłą twardością, ale również i niebagatelnym pięknem. Nic dziwnego, że to właśnie one zdobyły sobie serca niepoprawnych romantyczek, poszukujących w biżuterii magii, zmysłowości i tajemnicy. Coraz większą popularnością cieszą się również inne kolory szafirów, które także zachwycają swoim urokiem. Poznaj więc  z nami właściwości szafiru, odkryj jego znaczenie i symbolikę i przekonaj się, w czym tkwi źródło popularności tego niezwykłego minerału.

Znaczenie niebieskiego szafiru

Krótka historia piękna – kiedy ludzkość pokochała szafir?

Piękno szafiru znane jest już od tysiącleci. Jak twierdzą znawcy tematu, wydobywano go z koryt strumieni już przed naszą erą. Nie wiadomo jednak dokładnie, kiedy ludzkość odkryła szafir. Jedno jest pewne – już starożytne kultury ceniły go za piękno i elegancję, przypisując mu jednocześnie magiczne właściwości. Starożytni Persowie uważali, że niebieski szafir jest fragmentem piedestału, który podtrzymuje Ziemię. W okresie średniowiecza błękitny kolor szafiru łączony był z magicznymi właściwościami, mającymi chronić właściciela przed złymi duchami. W późniejszych epokach ten wyjątkowy kamień szlachetny trafił na królewskie dwory, by tam zachwycać bogactwem barw. Dziś wszystkie kolory szafirów pożądane są przez wielbicielki piękna, a zdobiona nimi biżuteria cieszy się sporym zainteresowaniem, niezależnie od sezonu i dominujących w nim trendów.

Dlaczego biżuteria z szafirem jest tak ponadczasowa?

Czym jest i gdzie występuje niebieski szafir?

Pod nazwą szafir kryje się korund, czyli kamień szlachetny, należący do grupy tlenowców. Taki minerał wyróżnia się bardzo dużą twardością – w skali Mohsa pod tym względem przewyższa go jedynie diament. W naturze niebieski szafir występuje głównie w Azji. Najpiękniejsze, znane nam egzemplarze, pochodzą z Birmy, gdzie wydobywane są one z żółtych piasków gruboziarnistych. Z kolei kolory szafirów, spotykanych w Indiach i na Sri Lance, odzwierciedlają całą paletę barw. Pojawiają się tutaj bowiem zarówno okazy jasnoniebieskie, jak i białe, zielone, żółte czy różowe. Kamienie szlachetne z tej grupy znaleźć można również na terenie Australii. Tutaj niebieski szafir ma znacznie większą głębię, przechodzącą nawet w atramentowy kolor, kryjący w sobie niespotykane piękno i tajemnicę.

Gdzie znajdę piękną biżuterię z szafirem w Krakowie?

Nie tylko błękit – jakie kolory szafirów występują w przyrodzie?

Przyroda zaskakuje swoim pięknem na każdym kroku. Dotyczy to również kamieni szlachetnych, które występować mogą w różnorodnych odcieniach, a każdy z nich zachwyca głębią barw i niebagatelnym pięknem. Tak też jest w przypadku szafirów. Jaki kolor ma szafir? Z pewnością nie będzie to tylko błękit! Wprost przeciwnie, w całej palecie jego różnorodnych barw, wyróżnić można m.in. kolor:

  • zielony – który determinuje obecność wanadu. Czysty, zielony kolor szafiru pojawia się jednak wyjątkowo rzadko, co sprawia, że jest on niezwykle pożądany przez miłośników piękna ukrytego w przyrodzie,
  • żółty – spowodowany domieszką żelaza. Takie szafiry nazywa się orientalnymi topazami,
  • pomarańczowy – w tym przypadku w kamieniu naturalnym pojawia się z kolei chrom,
  • czerwony – czerwony szafir to również efekt obecności chromu – barwa zyskuje na intensywności wraz ze wzrostem ilości pierwiastka w strukturze kamienia.

Jakie kolory szafirów występują w jubilerstwie?

Jakie właściwości przypisuje się niebieskiemu szafirowi?

Wśród kolorów szafiru zdecydowany prym wiedzie barwa niebieska. Niebieski szafir to kamień, któremu przypisuje się wiele właściwości, również tych z pogranicza magii. Przede wszystkim jednak te wyjątkowe minerały wykorzystywane są w jubilerstwie. To właśnie z nich powstają ozdoby, zachwycające swoim pięknem i kryjące w sobie nutkę tajemnicy. Błękitny kolor szafiru symbolizuje miłość, prawdę i szczęście małżeńskie. Nic dziwnego, że to właśnie szafir pojawia się coraz częściej w pierścionkach zaręczynowych. Szafirowi przypisywane są również nadzwyczajne cechy. Wzmacnia on silną wolę, uwalnia od pokus i chroni właściciela przed złymi emocjami. Szafir bywa również wykorzystywany w medycynie ludowej. Jak twierdzą jej zwolennicy, poprawia on wzrok, wzmacnia działanie leków oraz wspiera nasz organizm w walce ze schorzeniami układu moczowego.

Symbolika i znaczenie czerwonego szafiru

Jaką tajemnicę skrywa czerwony szafir?

Jak już wspominaliśmy to, jaki kolor ma szafir, uwarunkowane jest obecnością innych pierwiastków w jego strukturze. Za barwę czerwoną odpowiada przede wszystkim chrom. Niewprawne oko może pomylić czerwony szafir z rubinem, co w rzeczywistości zdarza się stosunkowo często. Jego płomienista barwa kojarzona jest na ogół z ekspresją uczuć, pasją i miłością, która z pewnością przetrwa próbę czasu. Nic dziwnego, że coraz częściej to właśnie te kamienie szlachetne zdobią palce przyszłych panien młodych. Ten wyjątkowy minerał symbolizuje również:

  • witalność i energię, które są niezbędne, by stawić czoło kolejnym wyzwaniom,
  • obfitość, związaną również z uczuciami i emocjami,
  • ognisty temperament.

Czerwony szafir to idealne rozwiązanie dla kobiet, lubiących wyrażać swoje emocje i nie bojących się wychodzić naprzeciw wszelkim przeciwnościom losu.

Wyjątkowa biżuteria na prezent – czy kolor szafiru ma znaczenie?

Biżuteria z szafirem to idealny pomysł na prezent, nie tylko dla ukochanej osoby. Wspomnieliśmy już, niebieskie i czerwone szafiry bardzo często wykorzystywane są w pierścionkach zaręczynowych. Wpływa na to przede wszystkim ich symbolika, związana z miłością, wiernością i szczęściem małżeńskim. Poszczególne kolory szafirów warto również wziąć pod uwagę, planując prezent dla innej, bliskiej nam osoby. I tak:

  • zielony szafir swoją symboliką nawiązuje do nadziei. To doskonały pomysł na prezent dla osób, zmagających się z trudnościami, a także dla kobiet, które nie preferują transparentnych kamieni ozdobnych,
  • żółte szafiry, zgodnie z wierzeniami, przyciągają bogactwo, zapewniając właścicielom dobrobyt. Taki kolor szafiru w biżuterii warto podarować osobie, której życzymy jak najlepiej,
  • pomarańczowe szafiry symbolizują mądrość i kreatywność. Nic dziwnego, że kamienie te bywają określane mianem talizmanów artystów. To doskonały pomysł na prezent dla bliskiej kobiety z artystycznym zmysłem.

Biżuteria z szafirem - najpiękniejsze pierścionki w salonie jubilerskim Łodzińscy

Wszystkie kolory szafirów – w jakich ozdobach wykorzystywane są kamienie szlachetne?

Jeśli chodzi o szafir kolor kamienia szlachetnego ma znaczenie nie tylko dla estetyki, ale również i dla symboliki biżuterii. Po niebieski szafir najczęściej sięgają kobiety, lubiące okrywać się tajemnicą i poszukiwać piękna w tym, co nie do końca odkryte. Błękitny odcień minerału, symbolizujący stabilność i oddanie, wykorzystywany jest najczęściej w pierścionkach zaręczynowych. Sporym zainteresowaniem cieszą się również naszyjniki, bransoletki i kolczyki, bazujące na niebagatelnym pięknie niebieskiego kamienia. Na szczególną uwagę zasługują również zielone szafiry, które coraz częściej pojawiają się w zawieszkach i kolczykach. Jeśli chodzi o kolory szafirów, najcenniejszy jest jednak tzw. szafir kaszmirski w odcieniu bławatka. Taki kamień może zdobić pierścionek zaręczynowy, symbolizując nieprzemijalność uczucia, które zrodziło się między dwojgiem bliskich sobie osób.

Poznaj blask i piękno szafirów z ofertą biżuterii od Jubilera Łodzińscy! 
Odwiedź nasz sklep online lub salony stacjonarne!

CH Serenada | Galeria Bronowice