Brylant, czyli oszlifowany diament to jeden z najcenniejszych kamieni szlachetnych świata zachwycający swoim blaskiem i elegancją. Łudząco podobne do tego typu diamentów są cyrkonie, czyli syntetyczne kryształy mające służyć za tańszy odpowiednik najdroższych kamieni świata. Jak rozpoznać diament i nie pozwolić się oszukać? Jakie są różnice między cyrkonią a diamentem?

Cyrkonia a diament – jakie są różnice?

Zastanawiasz się jak rozpoznać diament? Jest to wyjątkowy kamień, który charakteryzuje się niespotykanym wręcz blaskiem. Z tego powodu wprawne oko osoby zajmującej się jubilerstwem jest w stanie od razu odróżnić go od sztucznej cyrkonii. Niestety nie każdy posiada odpowiednią wiedzę, z czego często korzystają nieuczciwi sprzedawcy. Z tego powodu warto znać przynajmniej główne różnice pomiędzy cyrkonią a diamentem.

Podstawową różnicą pomiędzy cyrkonią a diamentem jest pochodzenie obu kamieni. Diament to wytwór natury, który może zostać wyszlifowany do formy brylantu. Co więcej, jest to niezwykle rzadkie znalezisko, dzięki czemu wartość diamentów jest tak wysoka. Z kolei cyrkonie w całości produkowane są przez człowieka.

Druga różnica to stopień twardości obu materiałów. Diamenty to najtwardsze i najbardziej wytrzymałe kamienie szlachetne na świecie, które mogą poszczycić się wartością 10 w skali twardości Mohsa. Ich powierzchnia nie zostanie zarysowana przez korund, nóż, czy też stal narzędziową. Całkowicie innym stopniem twardości charakteryzuje się cyrkonia, która bardzo szybko ulega zarysowaniom.

Jak rozpoznać diament i odróżnić go od cyrkoni?

O czym warto pamiętać kupując brylant?

Najważniejszą zasadą, o której należy pamiętać, kupując jakikolwiek diament, jest pamiętanie o uzyskaniu jego certyfikatu. Jest to dokument zawierający informacje na temat parametrów danego kamienia i potwierdzenie jego autentyczności. Certyfikat powinien być nam przedstawiony od razu przy zakupie.

W przypadku, gdy zapomnimy o certyfikacie lub brylant został nam sprezentowany, możemy upewnić się co do jego autentyczności, pokazując go specjaliście. Może to być gemmolog, czyli osoba zajmująca się sprawdzaniem autentyczności kamieni szlachetnych lub jubiler. Innym rozwiązaniem jak rozpoznać diament jest samodzielne wykonanie jednego z testów autentyczności.

Jak rozpoznać diament i odróżnić go od cyrkonii?

Metod pozwalających odpowiedzieć na pytanie, jak odróżnić diament od cyrkoni jest naprawdę wiele. Co więcej, zdecydowana większość nie wymaga żadnych specjalnych narzędzi i może być przeprowadzona w domu, co zdecydowanie ułatwia przekonanie się, czy nasz wymarzony kamień ma szlachetne pochodzenie.

Przewodzenie ciepła 

Jedną z prostszych prób jest pozostawienie kamienia w pełnym słońcu lub wrzucenie go do gorącej wody. Prawdziwy brylant nie powinien się nagrzewać, dlatego jeśli po chwili weźmiemy kamień w dłoń, nie powinniśmy poczuć żadnego ciepła. W przeciwnym razie możemy mieć pewność, że mamy do czynienia z cyrkonią.

Cyrkonia a diament - jak je odróżnić?

Przejrzystość cyrkoni a diamentu

Kolejny test sprawdzi się w przypadku pojedynczych kamieni nieoprawionych w żadnej biżuterii. Polega na położeniu kamienia na gazecie i próbie odczytania liter znajdujących się pod nim. Jeśli jesteśmy w stanie to zrobić mamy do czynienia z cyrkonią. W przeciwnym razie będzie to prawdziwy diament, który z uwagi na wewnętrzne inkluzje załamujące światło nie jest tak przejrzysty, jak cyrkonia.

Test światła 

Innym sposobem na to jak odróżnić diament od cyrkoni jest test światła. Niestety metoda ta wymaga nieco wprawy, ponieważ polega na zbadaniu kamienia pod kątem kolorów, którymi się mieni. W przypadku diamentów lśniących jedynie w barwach bieli oraz szarości nie powinniśmy być w stanie dostrzec żadnych innych kolorów. W przypadku prawdziwej tęczy barw możemy mówić o cyrkonii.