Mówi się, że diamenty to najlepsi przyjaciele każdej kobiety. W końcu to właśnie one i inne kamienie szlachetne zdobią najpiękniejsze modele biżuterii, które potrafią bezbłędnie podkreślić atuty kobiecej urody i nadać każdej kreacji wyjątkowy charakter. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że błyskotki widoczne w pierścionkach i innych wyrobach jubilerskich to nie zawsze prawdziwe kamienie szlachetne, lecz sztuczne kamienie ozdobne. Jaka jest różnica pomiędzy nimi? Jakie są rodzaje kamieni szlachetnych. W dzisiejszym wpisie wyjaśniamy te kwestie.Na czym polega podział kamieni jubilerskich?

Kamienie jubilerskie to ogólna nazwa dla wszystkich kamieni używanych do wyrobu biżuterii. Oznacza to, że tą właśnie nazwą można określać zarówno kamienie szlachetne, jak i ozdobne. Co ciekawe, w prawidłowym nazewnictwie nie istnieje określenie „kamień półszlachetny”, która dosyć często używana jest w przypadku mniej znanych egzemplarzy lub wyrobów sztucznych.

Przy podziale kamieni jubilerskich na szlachetne i ozdobne bierzemy pod uwagę głównie ich pochodzenie. Kamienie szlachetne występują w przyrodzie naturalnie, co sprawia, że są zdecydowanie rzadsze, a przy tym droższe. Kamienie ozdobne są z kolei sztucznie wytwarzane przez człowieka.


Czym są i jakie rodzaje kamieni szlachetnych wyróżniamy?

Kamienie szlachetne to naturalne minerały, które formują się przez setki, a nawet tysiące lat. Co więcej, ich ilość jest ograniczona, co sprawia, że są drogie i trudno dostępne. Co ważne, w przyrodzie nigdy nie spotkamy dwóch identycznych kamieni szlachetnych, co w przypadku ich sztucznych odpowiedników jest normalnym zjawiskiem. Wszystko to sprawia, że każdy kamień szlachetny jest na swój sposób unikalny i wyjątkowo ceniony.

Kamienie szlachetne możemy podzielić na organiczne oraz nieorganiczne. Pierwsze z nich powstają z organizmów żywych (np. perły z małży, czy korale z koralowców). Z kolei kamienie nieorganiczne formują się w ziemi, dzięki specyficznym warunkom. Jednym z przedstawicieli tej grupy jest najdroższy kamień szlachetny, czyli diament. Innymi, równie popularnymi rodzajami kamieni szlachetnych są szmaragd, rubin, szafir, topaz, ametyst, tanzanit, czy jadeit.


                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                             

Czym wyróżniają się kamienie szlachetne?

By kamień szlachetny został uznany za wartościowy i piękny powinien posiadać kilka cech optycznych stanowiących o jego unikatowości. Ich oceną zajmują się gemmolodzy, czyli specjaliści od kamieni szlachetnych. Wśród cech, które decydują o przynależności do kamieni szlachetnych możemy zaliczyć:

  •          odpowiednią twardość;
  •          rzadkość występowania;
  •          połysk i brak skaz;
  •          odpowiedni stopień przezroczystości;
  •          wyjątkową barwę oraz jej nasycenie.

Oznacza to, że kamienie naturalne, które posiadają skazy, zakłócenia w przepuszczalności światła oraz mętną budowę nie zostaną zaliczone do grupy szlachetnych. Bardzo ważna jest również twardość kamienia określana według skali Mohsa. Kamienie szlachetne charakteryzują się twardością wyższą od 7.


Czym charakteryzują się kamienie ozdobne?

Kamienie ozdobne powstają w nowoczesnych laboratoriach, dzięki czemu do złudzenia przypominają swoje naturalne odpowiedniki. Bardzo często mają one również identyczny skład chemiczny, co one. Jednym z przykładów takiego „zamiennika” kamienia naturalnego będzie cyrkonia, stworzona dla osób, które nie są w stanie pozwolić sobie na zakup prawdziwego diamentu.

Tym, co wyróżnia kamienie ozdobne jest całkowity brak wad, skaz i uszczerbków, co w przypadku kamieni naturalnych jest częste i stanowi unikatową wartość. Sztucznie stworzone kamienie ozdobne będą charakteryzować się nieskazitelną, gładką powierzchnią.Jak odróżnić kamień szlachetny od syntetycznego?

Wspomnieliśmy, że kamienie ozdobne to bardzo często idealne kopie kamieni szlachetnych, zatem jak odróżnić jeden rodzaj kamieni jubilerskich, od drugiego? Niestety dla laika będzie to bardzo trudne zadanie, jednak warto mieć na uwadze dwie istotne kwestie:

  • Cena – egzemplarze o szlachetnym, naturalnym pochodzeniu będą dużo droższe.
  • Przejrzystość – kamienie szlachetne posiadają skazy oraz inkluzje, które wyróżniają je wśród innych kamieni jubilerskich. Nie oznacza to jednak, że niedoskonałości zawsze będą widoczne gołym okiem. Do ich stwierdzenia często potrzebna jest wizyta u jubilera.

Sprawdź ofertę biżuterii z kamieniami w salonie Łodzińscy!