Złoto to ponadczasowy kruszec, który dawniej zarezerwowany był jedynie dla władców oraz najbardziej wpływowych ludzi. Obecnie stało się ono powszechnie dostępne, jednak dalej uważane jest za dobro luksusowe. Jest to również jeden z najczęściej wykorzystywanych kruszców w jubilerstwie. Nazwa złoto kojarzy się z metalem o żółtym lub lekko różowym połysku, jednak czy każde złoto ma taką barwę? Dziś przedstawiamy równie piękną odmianę tego kruszcu. Jest nim białe złoto. Jeśli interesuje Cię czym jest białe złoto, jak powstaje i jaka jest jego cena, koniecznie przeczytaj dalszą część naszego artykułu.

Co to jest białe złoto?

Białe złoto to wyjątkowy kruszec, który barwą bardzo przypomina popularne srebro. Z tego powodu dość często bywa z nim mylone, chociaż oba materiały charakteryzują się całkowicie odmiennymi cechami charakterystycznymi. Należy również dodać, że nie występuje ono naturalnie w środowisku. Zatem, jak powstaje białe złoto?

Białe złoto może być wytwarzane na dwa sposoby. W pierwszym przypadku do czystego złota należy dodać mieszankę miedzi, niklu i palladu, które nadają stopowi odpowiednią barwę. Na koniec pokrywamy metal cienką warstwą rodu, który pozwala wydobyć srebrny odcień i zniwelować żółte tony. Drugi sposób polega na dodaniu do czystego złota niklu w proporcji 50:50. W tym przypadku mieszanka taka nie wymaga już pokrycia warstwą rodu, ponieważ sama z siebie lśni na srebrno.

Jakie są cechy charakterystyczne białego złota?

Białe złoto to metal wyjątkowy, który wykonany w odpowiedni sposób i z użyciem przemyślanej mieszanki może zapewnić nam nie tylko piękno, ale i wyjątkową trwałość biżuterii. Oczywiście, jak w przypadku każdego wyrobu jubilerskiego białe złoto nie jest całkowicie odporne na zarysowania i matowienie powierzchni, jednak jedno polerowanie u jubilera z pewnością przywróci mu blask sprzed lat. Warto również wspomnieć, że białe złoto nie jest w rzeczywistości białe, lecz srebrne. Metal ten przypomina swoim wyglądem srebro, a nawet platynę, dlatego staje się coraz bardziej popularnym kruszcem do wyrobu każdego rodzaju biżuterii. Warto również dodać, że do odróżnienia białego złota od srebra wystarczy nam jedynie jego próba. Białe złoto spotykamy w próbie charakterystycznej dla złota, czyli 333, 375, 585, 750, czy też 960.

Podsumowując, do największych zalet białego złota możemy zaliczyć:

  • wytrzymałość i trwałość,
  • odporność na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne,
  • plastyczność i uniwersalność,
  • atrakcyjniejszą i niższą cenę, niż w przypadku bardzo podobnej platyny.

Białe złoto – cena kruszcu

Nie da się ukryć, że cena to jeden z głównych aspektów, którym kierujemy się podczas zakupu biżuterii. Nie powinien być to jednak jedyny wyznacznik, ponieważ zazwyczaj wyższa cena idzie w parze z jakością wyrobu jubilerskiego. W przypadku złota biała odmiana może być nieco droższa od klasycznego żółtego złota z uwagi na dodatek palladu. Oczywiste jest również to, że białe złoto próby 333 będzie tańsze niż egzemplarz o wyższej próbie, jednak w tym przypadku pierwszy wyrób może charakteryzować się mniejszym blaskiem i delikatnie żółtymi tonami, co nie zawsze będzie pożądane. Cena wyrobu z białego złota będzie również uzależniona od innych elementów zawartych w produkcie, takich jak kamienie szlachetne, czy kryształy.

Biżuteria z białego złota w salonie jubilerskim Łodzińscy

W naszych salonach i sklepie internetowym oferujemy dla Państwa różne modele biżuterii z białego złota w próbach 585 i 333. Proponujemy Państwu wybór spośród bransoletek, pierścionków, naszyjników, zawieszek i medalików w całości lub z elementami stworzonymi z białego złota. Biżuteria dostępna jest w wielu różnych stylach i dostosowana do okazji. W naszej ofercie znajdziecie Państwo także obrączki i pierścionki zaręczynowe z białego złota. 

Wybieraj biżuterię z białego złota z naszej oferty:

ZŁOTEJ BIŻUTERII ŁODZIŃSCY