Kolejne rocznice ślubu świętowano już przed wiekami. Dziś również przykładamy do nich szczególną wagę, celebrując wyjątkowe chwile w gronie rodziny i najbliższych nam osób. Nazewnictwo poszczególnych rocznic ma z kolei ukazać etapy, przez które przechodzi każde małżeństwo. Sprawdź więc, jaką nazwę nosi Twoja następna rocznica ślubu i poznaj nasze sposoby, by świętować ją w wyjątkowy sposób. 

Łodzińscy - co oznaczają rocznice ślubu?

Symbolika małżeńska, czyli co oznaczają rocznice ślubu?

Nazwy poszczególnych rocznic obecne są w tradycji już od stulecia. Za twórcę pierwszych z nich uchodzi amerykańska pisarka Emily Post. To właśnie ona, w 1922 r., wymyśliła osiem nazw, przypisując je do 1, 5, 10, 15, 20, 25, 50 i 75 rocznicy zawarcia związku małżeńskiego. Zwyczaj ten szybko zyskał sobie zwolenników nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale również i na całym świecie. Dziś każda rocznica ślubu staje się okazją do świętowania, a nazewnictwo kolejnych jubileuszów odzwierciedla coraz dłuższą drogę, którą wspólnie przechodzi małżeństwo.

Od papierowej do drewnianej – pierwsze rocznice ślubu

Pierwsze rocznice ślubu to swoisty początek wspólnej historii. Nic dziwnego, że w ich nazwach pojawiają się materiały, uznawane za delikatne i kruche – bo takie właśnie są początkowe lata budowania relacji i wyznaczania właściwego kierunku wspólnej drogi przez życie.

1 rocznica ślubu — Papierowa

Wskazuje na konieczność troski i pielęgnacji delikatnych stron wspólnej księgi.

2 rocznica ślubu — Bawełniana

Bawełniana rocznica ślubu następuje po okresie otulenia opieką i powolnego cementowania związku.

3 rocznica ślubu – Skórzana

Oznacza przede wszystkim trwałość i nierozerwalność uczuć, które połączyło dwoje bliskich sobie osób.

4 rocznica ślubu – Kwiatowa

Po pierwszych poważnych kłótniach w małżeństwie warto świętować kolejny rok wspólnego życia bukietem kwiatów, stąd nazwa 4 rocznicy małżeństwa.

5 rocznica ślubu  – Drewniana

Oznacza ona celebrowanie pół dekady związku, wspominając najpiękniejsze chwile minionych lat i umocnienie małżeństwa.

Rocznice ślubu nazwy - Salon Jubilerski Łodzińscy

Celebrowanie małżeństwa w postaci drobnych gestów 

Każda rocznica ślubu powinna zostać podkreślona wyjątkowym prezentem. Na tym etapie warto postawić na subtelną biżuterię, symbolizującą kruchość pierwszych lat związku małżeńskiego. Doskonale sprawdzą się tutaj np. bransoletki z żółtego złota, z ozdobami w kształcie serduszek lub rubinem. Taka biżuteria to wyjątkowy wyraz uczuć, wyrażony w delikatnej formie i kształcie, symbolizującym miłość między dwojgiem ludzi. Można ją wręczyć zarówno na pierwszą rocznicę, jak pięć lat po wypowiedzeniu słów przysięgi.

Późniejsze rocznice ślubu – nazwy i symbolika

To, w jaki sposób dojrzewa małżeństwo, kształtując własną przyszłość, znajduje odzwierciedlenie w kolejnych nazwach rocznic.

6 rocznica ślubu — Cukrowa lub żelazna 

6 rocznica ślubu nazwy może mieć dwie. Przez jednych bywa ona określana mianem cukrowej, symbolizującej kolejny wspaniały rok we dwoje, przez innych z kolei nazywana jest żelazną – cementującą związek małżeński.

7 rocznica ślubu — Bawełniana

Kojarzona z komfortem i ciepłem, jaki daje najprawdziwsza wełna.

8 rocznica ślubu – Spiżowa, Brązowa

Ósma rocznica to czas na satysfakcję ze wspólnie przeżytych lat.

9 rocznica ślubu  –  Blaszana, Gliniana

Blaszana rocznica stanowi symbol małżeństwa z długim stażem, utrwalonego we wspólnym życiu.

10 rocznica ślubu – Cynowa lub Aluminiowa

To pierwsza jubileuszowa rocznica ślubu. Oznacza trwałość związku, który przetrwał pierwszą próbę czasu.

Nazwy rocznic ślubu - salon Jubilerski Łodzińscy

Celebracja małżeństwa w postaci małych gestów

Jeszcze całkiem niedawno uważano, że to, co oznaczają rocznice ślubu, powinno warunkować materiał, z którego wykonany zostanie prezent. Dziś odchodzi się już od takiego rozwiązania, choć nierozerwalność związku należy podkreślić w odpowiedni sposób. Doskonale sprawdzi się tutaj złota celebrytka, ozdobiona znakami nieskończoności, którą warto wręczyć już w 6 rocznicę ślubu. Ci, którzy cenią sobie klasyczną elegancję, mogą postawić natomiast na delikatny pierścionek z diamentami i tanzanitem, symbolizującym bogactwo i miłość, która przetrwa upływ czasu. Będzie on idealnym prezentem na 10 rocznicę zawarcia związku małżeńskiego.

Kolejna rocznica ślubu na wspólnej drodze przez życie

Wiesz już, co oznaczają rocznice ślubu w początkowych etapach związku. Teraz przed Wami kolejne lata wspólnej drogi.

11 rocznica ślubu — Płócienna, Jedwabna

Nazwa półcienna i jedwabna odnosi się do dwojga ludzi, splecionych ze sobą we wspólną historię. 

12 rocznica ślubu — Stalowa

Stal symbolizuje trwałość związku, który przetrwa wszystkie przeciwności i problemy.

13 rocznica ślubu — Koronkowa 

Określenie koronkowej rocznicy ślubu nie nawiązuje do delikatności materiału, ale podkreśla jego nieskazitelne piękno, budząc wspomnienia najpiękniejszych chwil we dwoje.

14 rocznica ślubu — Kości słoniowej 

Kość słoniowa łączy w sobie piękno i trwałość. Taki właśnie powinien być związek na krok przed jednym z najważniejszych jubileuszy. 

15 rocznica ślubu — Kryształowa, Szklana 

Symbolizujące przejrzystość uczucia i trwałość małżeńskiej miłości.

Idealny prezent na rocznicę ślubu - Łodzińscy

Sprezentuj ukochanej osobie na rocznicę ślubu idealną biżuterię

Jak wskazuje tradycja, 15 rocznica ślubu to doskonały moment, by obdarować ukochaną kobietę olśniewającą biżuterią. Idealnym wyborem będzie ta, ozdobiona słynnymi kryształami Swarovskiego, podkreślającymi kobiece piękno i uzupełniającymi każdą stylizację. Może być to np. naszyjnik, ozdobiony drzewkiem szczęścia lub sercem, stanowiącym symbol radości ze wspólnie przeżytych lat. Taki łańcuszek, mieniący się kryształami o wyjątkowym blasku, zrobiony został ze stali, co dodatkowo podkreśli trwałość związku.

Rocznice ślubu, które warto celebrować

16 i 17 rocznica ślubu nazwy nie posiadają, podobnie jak kilka kolejnych rocznic. Warto więc skupić się na tych zdecydowanie najważniejszych, które należy celebrować w wyjątkowy sposób.

30 rocznica ślubu — Perłowa

To właśnie perły symbolizują niezwykłość i wyjątkowy charakter Waszych relacji.

40 rocznica ślubu — Rubinowa

Stal symbolizuje trwałość związku, który przetrwa wszystkie przeciwności i problemy.

Symbolem tej rocznicy jest kamień miłości i pożądania.

45 rocznica ślubu — Szafirowa

Symbolizowana przez kamień, kryjącym w sobie miłość, prawdę i przyjaźń, w której zakochani trwają już blisko 50 lat.

50 rocznica ślubu — Złote gody

Nazwę swą przybrała od szlachetnego kruszcu, którym warto obdarować ukochaną osobę w dniu jubileuszu.

60 rocznica ślubu  — Diamentowa

To wyjątkowe osiągnięcie, które należy celebrować! Nic dziwnego, że jej symbolem jest diament – najcenniejszy i najpiękniejszy ze wszystkich klejnotów świata.

Odnowienie przysięgi małżeńskiej - Łodzińscy salon jubilerski

Idealny prezent jubileuszowe rocznice ślubu

Wiedząc, co oznaczają rocznice ślubu, warto dobrać prezent tak, by odpowiadał on konkretnemu jubileuszowi. Dobrym rozwiązaniem może być więc elegancka zawieszka z szafirem, ozdobiona mieniącymi się markazytami i cechująca się perfekcyjnym wykonaniem. Z kolei kolczyki z ogniście czerwonym rubinem, zdobione diamentami i wykonane z białego lub żółtego złota, to idealny sposób, by 40 rocznica ślubu nabrała niepowtarzalnego charakteru.

Odnowienie przysięgi małżeńskiej – wyjątkowa forma celebracji związku

Rocznica ślubu to nie tylko okazja do refleksji nad swoimi uczuciami i forma umacniania więzi na kolejne wspólne lata. To również niepowtarzalna okazja, by świętować wyjątkowe wydarzenie w gronie najbliższych nam osób. Jedną z form takiej celebracji może być odnowienie przysięgi małżeńskiej. Najczęściej decydują się na nie pary, świętujące okrągłą rocznicę ślubu, np. 50 lat. W ten sposób można umocnić więzi i zbudować wartości rodzinne, oparte na najpiękniejszych uczuciach. Doskonałym pomysłem będzie również obdarowanie ukochanej osoby prezentem, symbolizującym trwałość związku. Sprawdzi się tutaj np. złoty pierścionek z motywem serca, wraz ze zdobiącym je diamentem. Niektórzy decydują się również na zakup nowych obrączek, które pojawią się na ich palcach wraz ze słowami przysięgi, wypowiadanej ponownie w trakcie podniosłej ceremonii.

Jeśli chcesz sprezentować swojej ukochanej osobie wyjątkową biżuterię sprawdź naszą stronę lub odwiedź nas w salonach stacjonarnych w Krakowie

CH Serenada | Galeria Bronowice