Diament to najtrwalszy, a zarazem najcenniejszy z kamieni szlachetnych, który stanowi przedmiot zainteresowania branży jubilerskiej, przemysłu oraz mody. Nic w tym dziwnego, bowiem biżuteria i dodatki z diamentami stanowią synonim luksusu oraz elegancji. Coraz częściej diamenty traktowane są również, jako swego rodzaju inwestycja i stosunkowo bezpieczna lokata kapitału. By poznać prawidłową wartość konkretnego diamentu, musimy ocenić go według z góry ustalonych kryteriów. Jakie parametry należy wziąć pod uwagę? Jak prawidłowo ocenić wartość, jakość i czystość diamentów? Odpowiadamy.

4C, czyli najważniejsze parametry diamentów

Diament, tak jak każdy kamień szlachetny posiada swoje specyficzne właściwości, które pozwalają zaliczyć go do konkretnej grupy surowców. Chcąc poznać czystość diamentów oraz ich wartość należy mieć na uwadze 4 główne parametry określane nazwą 4C, mające największy wpływ na cenę konkretnego egzemplarza.

1. Colour, czyli barwa diamentów

Skala barw diamentów to jeden z głównych wyznaczników wartości tych kamieni szlachetnych. Najcenniejsze są diamenty bezbarwne, które w przyrodzie spotyka się wyjątkowo rzadko. Takie egzemplarze uzyskują najwyższe noty oraz oznaczenie „D”. Po przeciwległej stronie skali znajdują się kamienie o przyciemnionej barwie oznaczone literą „Z”, z kolei cała skala składa się z 5 grup kolorystycznych i przedstawia się w następujący sposób:

1. Diamenty bezbarwne (Colorless):

 • D — wyjątkowa biel +
 • E — wyjątkowa biel
 • F — delikatna biel

2. Diamenty niemalże bezbarwne (Near Colorless):

 • G — delikatna biel
 • H — biel
 • I-J — lekko stonowana biel

3. Diamenty bladożółte (Faint Yellow):

 • K-M — stonowana biel

4. Diamenty bardzo jasnożółte (Very Light Yellow):

 • N-R — barwa stonowana

5. Diamenty jasnożółte (Light Yellow):

 • S-Z — lekko przyciemniona barwa

Jak sprawdzić czystość diamentu? Zwróć uwagę na jakość i wartość

2. Clarity, czyli czystość i jakość diamentów 

Czystość diamentu to parametr odnoszący się do stopnia wewnętrznego zanieczyszczenia (inkluzje) oraz zewnętrznego uszkodzenia kamienia (skazy). Czystość diamentów określa się na podstawie oględzin bez powiększenia oraz przy dziesięciokrotnym powiększeniu nadając konkretnym kamieniom następujące oznaczenia:

 • LC (Loupe Clean, czyli czyste pod lupą) – kamienie, które nie wykazują żadnych inkluzji i skaz po dokładnych oględzinach pod lupą. Oznaczenie ze skali HRD uznawanej przez jedno z 3 najbardziej prestiżowych laboratoriów gemmologicznych na świecie.
 • FL (Flawless, czyli czyste bez skazy) – diamenty czyste, wolne od znamion zewnętrznych oraz wewnętrznych. Oznaczenie uznawane przez certyfikację GIA, czyli kolejne z 3 najbardziej prestiżowych laboratoriów gemmologicznych na świecie.
 • IF (Internally Flawless, czyli wewnętrznie czyste) - kamienie wolne od inkluzji wykazujące minimalne skazy wewnętrzne w 10-krotnym powiększeniu.
 • VVS1 oraz VVS2 (Very very Small Inclusions, czyli bardzo, bardzo małe inkluzje) – diamenty posiadające "bardzo, bardzo" niewielkie inkluzje słabo widoczne w powiększeniu.
 • VS1 oraz VS2 ( Very Small Inclusions, czyli bardzo małe inkluzje) – diamenty o drobnych inkluzjach widocznych w 10-krotnym powiększeniu.
 • SI1 oraz SI2 (Small Inclusions, czyli małe inkluzje) – kamienie posiadające małe inkluzje, które mogą być widoczne gołym okiem.
 • P1, P2 oraz P3 (Pique prim, secundum, tertium) nazywane również I1, I2 oraz I3 (Included/Imperfected, czyli zawierający/niedoskonały) – diament o najniższej klasie czystości posiadające inkluzje widoczne gołym okiem.

3. Cut, czyli szlif 

Kolejnym parametrem określającym wartość diamentu jest jego szlif, czyli umiejscowienie faset. To właśnie szlifowanie oraz proporcje i umiejscowienie faset ma ostateczny wpływ na blask (brylancję) oraz piękno konkretnego egzemplarza. W sytuacji, gdy fasety nie odbijają światła wpadającego do kamienia pod odpowiednim kątem, możemy nawet mówić o kompletnym braku wartości diamentu.

Jakość i wartość diamentów

Najdroższym i najbardziej cenionym szlifem jest szlif brylantowy, który sprawia, że diament staje się tak pożądanym brylantem. Należy przy tym pamiętać, że brylant nie może być zbyt wysoki, ani niski, ponieważ będzie to powodować niewłaściwe nachylenie fasetek, a w konsekwencji nieprawidłowe odbijanie się światła od kamienia.

4. Carat, czyli masa diamentów - poznaj wartość diamentów

Ostatnim parametrem określającym wartość i jakość diamentów będzie ich masa. Podaje się ją w karatach, jednak należy pamiętać, że masa oraz rozmiar diamentu to nie to samo. Karat metryczny (ct), czyli ustandaryzowana jednostka masy kamieni jubilerskich to 0,20 g. Co ciekawe, jeden większy diament będzie znacznie droższy niż dwa mniejsze kamienie ważące łącznie tyle samo. Związane jest to z wyjątkową rzadkością występowania sporych diamentów oraz ogromnym zainteresowaniem rynku na tego typu egzemplarze.

Salon Jubilerski Łodzińscy - skontaktuj się!